MATTA, rölakan, ca 237,5 x 145,5 cm, signerad KLH KB

(Kristianstad/Kronobergs Läns Hemslöjd, möjligen Kerstin Butler eller Karin Bernholm), Sverige omkring 1950. Köpt på Kungsgatan i en hemslöjdsaffär 1953. Röd botten med brunt och ljust benvittgråttmelerat randmönster.

Något slitage och smutsig, fläckar. Maskingjorda fransar.

Utropspris
10 000 SEK