Fanerat med mahogny. Skuren dekor. Tvådelat glas. Spegeln 144 x 75 cm. Bordets bredd 89, djup 43, höjd 76,5, total höjd ca 221 cm.
Senare glas, smärre dekor och fanerbortfall. Slitage och torrsprickor.