Välvt samt gångjärnsförsett lock. Målad dekor av tempelscen. Invändigt klädd med papper. Längd ca 108, bredd ca 63,5, höjd ca 88 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Mindre skador. Missfärgad. Lås saknas.