SERVISDELAR, Musselmalet helblond, Royal Copenhagen, 52 delar
12 tallrikar nr 1085
2 ljusstakar nr 15
15 assietter nr1087
1 kaffekanna nr 1202
1 gräddkanna nr 1031
1 sockerskål nr 1112
1 skål nr 1177
12 kaffekoppar med fat nr 1035
1 skål nr 1018
1 fat nr 1018
1 tekopp med fat nr 1130
1 stort fat nr 1042
1 vas nr 1015
1 vas nr 1016
+ medföljande: 2 assietter, 2 mattallrikar nr 1084 andra sortering, 1 djup tallrik nr 1078 andra sortering.
Smärre slitage, närmast obetydligt.
Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.
Läs mer