Demilune med nedåt avsmalnande ben, sargen med skuren dekor. Bredd 94, djup 48, höjd 72 cm.
Skivan och sargen sannolikt tidigt 1800-tal, benen 1900-tal. Smärre slitage, obetydliga skador.