Design
885951

ERIC SIGFRID PERSSON, FÅTÖLJ/VILSTOL, "SITTING TYP E 3", EXPO NORD AB, 1970-TAL.

Guldeloxerad aluminiumstomme med plastklädda armlän och hjul av plast. Polyetermadrass klädd med nylonpäls. Justerbar sits.
DETTA EXEMPLAR avbildat i Andreas Siesing "Svenska Möbler. Folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok 1949-1970", Atlantis 2015. Sid 313.

Slitage. Smärre fläckar.

"Drygt 70 år gammal debuterade Eric Sigfrid Persson som möbelformgivare. Redan på 1930-talet hade han gjort sig ett namn som möbelarkitekt och byggmästare. Bland hans mer framträdande verk märks Ribershusområdet och Friluftsstaden i Malmö. Vilfåtöljen Sitting, en sittmöbel tänkt för såväl inom- som utomhusbruk, var en modiefierad variant av mer traditionella trädgårdsmöbler i trä. Perssons modell gick, tack vare sina hjul, att flytta som en skånsk ”rullebör”. Idén hade Eric Sigfrid Persson fått då han vid en sjukhusvistelse i Schweiz råkat ut för obekväma vil- och sittmöbler. Sitting tillverkades både som vilfåtölj och som en kortare fåtölj med fristående fotpall. Modellen gick att få med guld- eller viteloxerad aluminiumstomme med linne-, stretchnylon-, nylonpäls- eller nylonskinnklädsel. År 1971 erbjöd tidskriften Villa & Hem sina läsare Sitting – ”den vetenskapligt, anatomiskt och medicinskt utforskade sitt-ligg-vilstolen” – till ett specialpris som inkluderade fri leverans till dörren."
Ur:
Andreas Siesing "Svenska Möbler. Folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok 1949-1970" Atlantis 2015. Sid 312. DETTA EXEMPLAR avbildat på efterföljande sida.

Utropspris
3 000 SEK