SKÅLAR, ett par, Pekingglas. Sen Qingdynasti (1644-1912).

Runda med utsvängd mynning och låg fotklack. Violett glasmassa. Höjd ca 6,5, diameter 11 cm.

En skål med nagg. Smärre slitage.

Utropspris
4 000 SEK