Hardwood och stenskiva. Fyrrpassformad skiva. Rikt skuren dekor med motiv av bland annat fladdermöss och hjortar. Kopplade ben. Diameter 54 cm, höjd 49 cm.
Slitage. Repor. Tvärslåar mellan benen har delvis släppt i limningen. Smärre fläckar.