Stomme i mahogny, delvis fanerat. På hjul. Skiva klädd med färgat och präglat läder. Fyra lådor samt fyra blindlådor i sarg. Snurrbar skiva. Diameter 106 cm. Höjd 71 cm. Två extra knoppar medföljer. Nyckel finns.
Omfattande slitage. Fläckar. Skador. Lagningar. Ställvis blekt.