KAFFESERVIS, 28 delar, porslin, "Blå Blomst", Royal Copenhagen, Danmark.
Handmålad dekor av blå blommor.
10 kaffekoppar med fat 1549
12 assietter 1625 17,5 cm
Sockerskål med lock 1678
Gräddkanna 1537
Ett par ljusstakar 3334
Uppläggningsfat på fot 1532 18 cm
Uppläggningsfat med hänkel 1599 23 cm
Två extra kaffefat medföljer. Smärre slitage.
Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.
Läs mer