ILMARI TAPIOVAARA, BORD, Domus. Keravan Puuteollisuus 1940-talets slut.
Bordet formgivet till Domus Academica 1946-47. Bär tillverkarens stämpel. Längd 120 cm, bredd 75 cm, höjd 73 cm.
Ställvis omfattande slitage.
Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.