Svartmönstrad Perstorps-skiva. Vitrinskåp med två hyllor och skjutdörrar av glas, bansida med hylla och skjutdörrar av teak. Svartlackerad benställning. Längd 125, bredd 57, höjd 104 cm.
Slitage. Smärre fanerskador. Fläckar. Teakdörrar något svåra att skjuta åt sidan.