ALBUMBLAD, två styckenn, bläck och färg på papper med förgyllda detaljer. Indien, 1800-tal.

Förhöjda i guld med figurscener av eleganta damer som underhåller härskare, landskap i bakgrunden, samt kalligrafisk s.k. svart nasta'liq skrift. Bladens mått 34x19 samt 33,5x18 cm. Båda baksidorna med svart nasta'liq skrift. Ej ramade.

Fläckar och fuktfläckar. Gulnad. Revor och veck. Något blad missfärgat. Hål och lagningar.

Utropspris
7 000 SEK