ALBUMBLAD, fyra stycken, bläck och färg på papper med förgyllda detaljer. Indien, sent 1800-tal.

Förhöjda i guld med jakt- och palatsscener, samt kalligrafisk s.k. svart nasta'liq skrift. Bladens mått 13,3x22, 14x24, 13,7x23 samt 13,6x24 cm. Baksidorna med svart nasta'liq skrift. Ej ramade.

Fläckar och fuktfläckar. Gulnad. Revor och veck. Något blad missfärgat. Hål och lagningar.

Utropspris
3 000 SEK