Med dekor i famille rose-färger primärt kinesiskt kompaniporslin med Mandarinmotiv, fyra koppar med öron, fyra fat i kinesisk stil, tre fat och en kopp europeiska, övriga kinesiskt kompaniporslin, totalt 14 koppar, 14 fat och ett lock, höjd circa 7 cm, diameter cirka 13,5.
Nagg, sprickor, skador, slitage.