KOPPAR och FAT, udda, porslin, Kina och Europa, 1700-1800-tal.

Med dekor i famille rose-färger primärt kinesiskt kompaniporslin med Mandarinmotiv, fyra koppar med öron, fyra fat i kinesisk stil, tre fat och en kopp europeiska, övriga kinesiskt kompaniporslin, totalt 14 koppar, 14 fat och ett lock, höjd circa 7 cm, diameter cirka 13,5.

Nagg, sprickor, skador, slitage.

Utropspris
3 000 SEK