Valnöt. Uppsatshylla med dörr samt låda. Två lådor i sarg. Svarvade ben. Längd 100, bredd 65, höjd 78 cm (total höjd 128 cm). Nyckel finns.
Sedvanligt bruksslitage. Skador och torrsprickor.