Röd botten med polykrom medaljong, lejon, hjortar och stora palmett- och blomslingor. Bred mörkblå huvudbård med stor blom- och palmettranka och fåglar.
Slitage, smutsig. Långsidorna med trampveck och obetydliga skador, kortsidorna saknar några knutrader.