SKULPTUR, soapstone, Kina, 1900-tal.

Skuren dekor av fågel på gren. Höjd ca 15, längd ca 19 cm. På lös textilklädd sockel.

Smärre nagg nedtill. Naturliga sprickor.

Utropspris
1 500 SEK