SALONGSBORD, 1800-talets slut.

Oval skiva på fyrdelad pelarfot. Skuren dekor i form av löv på fötter. Fanerat i mahogny. Två ofanerade iläggskivor, bredd 26 respektive 66 cm. Längd 146 cm, bredd 121 cm, höjd 74 cm.

Slitage. Fanerskador. Lagningar. Delvis lossnad list, medföljer.

Utropspris
2 000 SEK