MATSERVIS, flintgods, 62 delar, "Fulton", Johnson, England.

Flintgods med dekor av blomsterrankor i flytande blå. 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 förrättstallrikar, 13 assietter, terrin med lock, 2 såsskålar, 2 kannor, 4 uppläggningsfat och 4 uppläggningsskålar. Terrin, längd 33 cm.

Smärre slitage. Någon del med nagg.

Utropspris
4 000 SEK
Ellinor Bylander
Ellinor Bylander
Värderare. Tjänstledig.