RÖKBORD, omkring år 1900.

RÖKBORD, omkring år 1900.

Oval skiva på svarvat pelarben med tredelat avslut. På skivan fastmonterade askkoppar med insatser av mässing. Längd ca 42, bredd ca 32, höjd ca 100 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Förstärkningar. Repor. Bucklor.

Utropspris
2 000 SEK