Väska i läder med axelrem. Dekorerad med diverse metallbeslag och mynt. Två små fack med päls. Nedtill dekor av fransar. Längd 40 cm, höjd exklusive axelrem 45 cm.
Slitage. Torkat läder. Torrsprickor och skador.
Enligt uppgift en Marockansk vattenbärarväska.