Stålrörsstomme. Bord med fanérad skiva, svärtade kanter, underhylla. Diam 60 och höjd 65 cm. Stolarna klädda i rött konstskinn. Plakettmärkta Verkstads Aktiebolaget Lindqvist Motala.
Slitage. Repor. Fläckar.