ROCK, siden, höjd 134 cm, Kina omkring 1900, sen Qing.

Tunt mönstervävt blått siden med polykroma och gyllene drakar jagande den brinnande pärlan bland moln, symboler, tranor, vågor och det heliga berget. Kantband med plommonblomsmönster.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar och skador.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK