TEBORD/BRICKBORD, sengustaviansk stil, Rörstrand, brickan daterat 1914.

Underrede i mahogny med nedåt avsmalnande ben med mässingsavslut. Bricka i fajans med polykrom målad blomdekor. Längd 86, bredd 64, höjd 73 cm.

Bruksslitage. Krackelyr. Flertalet nagg.

Utropspris
6 000 SEK