FIGURINER, åtta stycken, samt OBJEKT, tre delar, lergods. Kina, Ming dynastin.

Grönglaserat lergods, åtta figurer, höjder 30/31/32/32/32/32,5/33/33,5 cm samt en grupp bruksobjekt, ett bord uppdukat med mat och vas samt två kärl, längd på bord ca 25,5 cm.

Slitage, kantskador, torksprickor, kantnagg, lackbortfall. Glasyrbortfall. Kantlagningar, lagningar.

Proveniens

Previously purchased at Bukowskis classic sales.

Utropspris
10 000 SEK