Konturarad bordsskiva med intarsiadekor av bland annat hjortar och örn i olika träslag. Pelarben och tredelad fot med skuren dekor. Längd 91, bredd 66, höjd 71 cm.
Slitage. Fanerskador. Fläckar. Skivan med fuktskador. Skuren dekor med smärre, skador, lagningar och bortfall. Något snett.