Stomme i målat biskviporslin. Urhuset flankerad av två keruber samt floral dekor. Urverket märkt"medaille d'argent'Vincenti & Co". Längd 44 cm. Djup 9 cm. Höjd 47 cm. Pendel och nyckel finns. Nyckel finns.
Smärre slitage. Nagg. Lagningar. Ej funktionstestad. Ett huvud med lagning samt en ros på hög gaveln renoverad och lagad. Penseln av. Tillverkningsdefekter.