Patinerad metall samt sten. Dekor av antikiserande kvinna med lyra. Emaljerad urtavla med arabiska siffror. Längd 58, höjd 45 cm. Nyckel finns.
Ytslitage. Flertalet nagg. Urtavlans glas saknas. Mindre skador och sprickor på kvinnas klädsel. Lagningar.