HANS AGNE JAKOBSSON, takkrona, Markaryd, 1900-talets andra hälft.
Modell T-348/9. Stomme av mässing. Nio ljuspunkter med kupor av klarglas. Etikettmärkt. Diameter 75 cm, höjd 90 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Obetydliga nagg. Smärre fläckar på metallen.
Smärre fläckar på metallen.