SALONGSBORD, Nyrokoko, 1800-talets andra hälft
Mahogny och mahognyfaner. Profilerad skiva. Fyrdelad pelarfot med rikligt skuren dekor av blommor och bladverk. Längd 138. Bredd 83. Höjd 70 cm.
Smärre slitage och fanerskador.
Villa Pauli, Djursholm.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10