BORDSUR, senempir, omkring 1800-talets mitt.

Förgylld och patinerad metall med dekor av soldat på stegrande häst. Urtavla med romerska siffror. Glaskupa och trässockel. Bordsurets höjd 44 cm, kupans höjd 57 cm.

Slitage. Ej funktionstestad. Glaskupa med tillverkningsdefekt, märken samt spricka. Papptejp vid nederkant missfärgad.

Utropspris
4 000 SEK