Bronserad. Dekor av vinrankor, blommor och musikinstrument. Krönande gosse med fiol. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Bredd 47 cm, höjd 48 cm.
Slitage, ställvis hårt. Anlöpningar. Skadad urtavla. Fläckar. Spricka. Lagningar med lödningsrester. Bucklor. Lösa delar samt pendel. Ej funktionstestad.