Design
897497
Arne Jacobsen
(1902-1971)

ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark, 1960-tal.

Sittbalja klädd med cognacsfärgat skinn. På fyrdelad profilerad fot av aluminium. Märkt.

Omfattande slitage med fläckar, torkad och nedsutten stoppning. Sprickor samt hål.

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
25 000 SEK