Svärtat trä. Mässingslister. Inredning med spegel samt sybehör. Längd 22 cm, bredd 15 cm, höjd 10 cm. Nyckel finns.
Slitage. Ej funktionstestad. Del av inredning saknas. En sax skadad och lagad. En sax samt fingerborg senare. Skador inredningen. Nyckel endast till spelverk, ej till skrin. Glaskiva lös. Spegel lös. En fot senare.