Lövträ med skuren dekor av akantus, krönande bandrosetter samt kannelerade ben med hörnfleuroner. Sitsar klädda med mönstrad textil.
Bruksslitage. Lagningar. Senare klädsel. Renoverade samt kompletterad. Mindre skador/En karm något lös. Fläckar.