Mahognyfanerat. Rund delbar skiva på svängda ben med hjultrissor. Ben och sarg med skuren dekor. Iläggsskivor i betsad furu; 4 st à 55 cm, 2 st à 27,5 cm. Diam 127, höjd 74,5 cm.
Renoverat. Bruksslitage. Sargens ena sida med större fanérspricka. Skivan med skada/större flisa i mitten.