Urhus i mässing på stensockel. Krönt av bronserad kvinnofigur samt putti. Emaljerad urtavla märkt "France". Höjd 41 cm.
Serienr 1391 Nyckel finns.
Ytslitage. Några nagg. Anlöpningar. Ej funktionstestad.