BORDSPENDYL, Louis XVI-stil, Frankrike, 1900-talets första hälft.

Urhus i mässing på stensockel. Krönt av bronserad kvinnofigur samt putti. Emaljerad urtavla märkt "France". Höjd 41 cm.

Serienr 1391 Nyckel finns.

Ytslitage. Några nagg. Anlöpningar. Ej funktionstestad.

Utropspris
1 500 SEK