Betsad ek. Låda i sarg. Fällbar skiva. Längd 79,5 cm. Bredd 38 (utfällt 66) cm. Höjd 71.5 (utfällt 70) cm.
Slitage. Genomgående spricka. Sprickor. Fanerskador och lagningar. Renoverat.