Robert Rauschenberg

(USA, 1925-2008)
Robert Rauschenberg
(USA, 1925-2008)

ROBERT RAUSCHENBERG, efter, affish, ej signerad.

"National Gallery of Art, Rauschenberg - overseas culture interchange". 63,5 x 98 cm.

Inga synliga skador. Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Robert Rauschenberg var en amerikansk skulptör och bildkonstnär konstnär född i Texas. Rauschenberg studerade vid Black Mountain College i North Carolina och vid Art Students League i New York tillsammans med bland annat Cy Twombly. Rauschenberg kan ses som representant för den abstrakta expressionismen, popkonsten och kallas ibland även neo-dadaist likt Jasper Johns. På 1950-talet blev han känd för sina så kallade "Combines" som bestod av icke-traditionella material och föremål som fördes samman till innovativa kombinationer. Ett känt verk av Rauschenberg finns på Moderna Museet i Stockholm och heter ”Monogram”. Verket består delvis av en uppstoppad get med ett bildäck runt midjan. Rauschenbergs verk kännetecknas av en dialog mellan ”the handmade and the readymade”.

Utropspris
3 000 SEK