Arne Jones E1299

Gottlieb Iwersson

(Sverige, 1750-1813)
Gottlieb Iwersson
(Sverige, 1750-1813)

BORD, Gottlieb Iwersson, hans art, sengustaviansk, 1800-talets början.

Fanerad med mahogny varav benen av solid mahogny. Lös skiva. Vid sargen en utdragslåda med fackinredning samt sköldformad nyckelbricka av ben. Bredd 89, djup 42,5, höjd 75,5 cm. Nyckel finns.

Omfattande bruks- och åldersbetingat slitage samt skador. Ostadigt. Lås fungerar ej. Nyckel finns.

Formgivare

Gottlieb Iwersson föddes i Malmö 1750. Han var andre son till åldermannen i Malmö Snickareämbete Olof Iwersson. Hans äldre broder Johannes blev med tiden mästare i Malmö. Gottlieb blev gesäll 1769 efter att ha gått i lära hos fadern och försökte att bli mästare 1774. Då väntetiden blev för lång flyttade Iwersson till Stockholm och blev omkring 1775 gesäll hos Nils Dahlin, också han bördig från Skåne. Otålig på att bli mästare vände sig Gottlieb Iwersson 1778 direkt till kung Gustav III med en ritning på en sekretär. Kungen godkände denna och ämbetet ansåg sig ej kunna gå emot kungens vilja. Samma år blev han således mästare och hovschatullmakare. Mästerstycket, som står på Stockholms slott, består av en sekretär med stora riksvapnet. Sekretären var den första skrivmöbel sedan Haupts skrivbord som godkändes. Under hela sin verksamhetstid snickrade Iwersson intarsiadekorerade möbler vars dekorelemet närmast kan spåras till Georg Haupts formförråd. Iwersson gjorde även eleganta släta mahognymöbler med mässingsdetaljer under den sengustavianska stilepoken.

Utropspris
4 000 SEK