FÖRVARINGSKÄRL, saltglaserat stengods, Höganäs, 1900-talets första hälft.

Brunglaserat. Tapphål. Längd 40, bredd 32 och höjd 99 cm.

Slitage. Nagg.

Kärlet har används för framkallning av fotofilmer och röntgenfilmer.

Utropspris
2 000 SEK