Urna i famille rose färger med underglasyrblått, med floraldekor och mytiska djur. Lock dekorerad med blomstermotiv. Total höjd 40 cm, höjd exklusive lock 34 cm.
Slitage. Tillverkningsmistor Tillverkningsdefekter. Färgbortfall. Lock med skador.