Design
903077

KAARE KLINT, "Safari chairs", ett par, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Stommar i betsad ek. Armlän, sitsar och ryggbrickor i läder. Vippbara ryggar.

Slitage. Fläckar. Läder med veck. En ryggbricka något sned.

Utropspris
4 000 SEK