Grönlackerat trä med guldfärgade hörnbeslag. Två rektangulära glasskivor. Längd 151, bredd 101, höjd 48 cm.
Slitage, repor och stötmärken, hörnbeslagen med smärre bucklor. Undre skivan med hörnskada.