Två mindre tallrikar ca 19,5) i famille rose färger (kanton), med dekor av figurer i palatsmiljö. En famille rose tallrik (sk. mandarinporslin), ca 23 cm, med dekor av figurer i palatsmiljö. Ett värmefat i kanton färger, med dekor av figurer inomhus, ca 24 cm.
Kantnagg på värmefat. Små kantnaggar på tallrik. Tillverkningsdefekter. Glasyrmistor. Smärre slitage. Färgloss.