Benvit botten med stor polykrom medaljong, hörnornament och heratimönster. Bred brunmelerad huvudbård med stora blom-, blad-, arabesk-, palmett- och granatäppelrankor.
Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, smärre skador, hål och lagningar. Baksidans långsidor med klistrade band, kortsidorna saknar några knutrader.