KOPPAR, 2 stycken, samt ASK med LOCK, samt MINIATYRVASER, ett par, porslin. Kina, Qingdynastin, 1700-1800 tal.

Ask med lock, i underglasyrblått, med dekor av växter samt fågel på locket. Diameter 7 cm.
Miniatyrvases, ett par, i underglasyrblått, med dekor av växter samt djur. Höjd 8,5 cm.
Kopp, i underglasyrblått, med dekor av växtligheter. Diameter 7,5 cm.
Kopp med handtag, i imari färger, med dekor av växter och blommor. Diameter 6 cm

Bruksslitage. Ask med nagg på insidan. Lock med kantnaggar samt en större nagg. Kantspricka på den blåvita koppen. Naggar på imarikoppen.

Utropspris
1 500 SEK