LJUSKRONA, rokokostil, omkring 1900-talets mitt, höjd ca 58 cm

Stomme i mässingsfärgad metall behängd med prismor, delvis glasad mittstam. Central obelisk, avslutande klot. Fem ljusarmar. Diameter ca 42 cm.

Sedvanligt ytslitage. Ej funktionstestad. Flertalet nagg. Renoverad och kompletterad. Anlupen.

Utropspris
2 000 SEK