SKÅLAR, två stycken, keramik. Songdynastin (906-1279).

I vit glasyr. En skål med anhua dekor av växter, diameter ca 16 cm. En delvis krackelerad, diameter ca 17 cm.

Skador, slitage. Skål med spricka med lagning från kant till skålens mitt. Bränningssprickor. Ifyllda kantnaggar på en skål i rött samt kantsprickor, samt en kantnagg på fotring.

Utropspris
1 500 SEK